Bir Fikrim Var!

Ekleyen: Kategori: Genel Henüz Yorum Yapılmamış

Fikirlerinizin garip, farklı, komik bulunduğu oluyor mu? Evetse, kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Fikirlerinizden vazgeçmeyi mi tercih ediyorsunuz? Başkalarının, çocuklarınızın fikirlerine yaklaşımınız nasıl? Onları düşünmeye mi teşvik ediyorsunuz, yargılıyor musunuz?

Eylül ayı yazımda en sevdiğim kitaptan –Bir Fikirle Ne Yaparsın?- söz etmek istedim. Yazar Kobi Yamada her yaştan insana seslenmiş olmalı. Kitapta ilk bölümde başkalarının tepkisinden çekinip, onu garip bulup kendi fikrinden uzaklaşmaya çalışan çocuğun yaşadıkları siyah beyaz çizimlerle anlatılırken; fikrini korumaya başladığı, fikrini büyüttüğü, onu sevdiği kısım rengarenk resimlerle anlatılmış. Biz de hayatımızı hayallerimizle, yeni fikirler üreterek renklendirebiliriz diye düşünüyorum.

Kitabı okurken Sunay Akın’ın 2 Kitap 1 Heves isimli gösterisindeki seyirci koltuklarını göstererek söylediği şu sözler aklıma geldi: “İkinci sıradaki, üçüncü sıradaki, dördüncü sıradaki herkes aynı şeyi düşünüyorsa kimse bir şey düşünmüyordur.”

Bazen insan yargılanacağını düşünüp fikirlerini saklayarak kendine güvenli bir ortam oluşturmayı seçebiliyor. Bu alışkanlığa döndüğünde ise özgünlüğünü yitirebiliyor. Seneler sonra düşündüğünde hayatını yaşayamadığını düşünen insanlar olabiliyor. Daha canlı, daha cesur, daha özgüvenli olmak için farklılıklarımıza, fikirlerimize önce biz sahip çıkalım. Hayal kurmaktan çekinmeyelim.

Sevdiğiniz bir kitap, sürekli dinlediğiniz bir şarkı, yardımsever birinin yaptırdığı bir okul… hepsi bir zamanlar bir fikirdi. Yok etmek yerine yaşatmaya harcayalım enerjimizi.

 

Uzm. Psikolog ve Aile Danışmanı

Pelin EKEMEN

Evet, ne düşünüyorsunuz?