DİNLİYOR MUSUNUZ, ELEŞTİRİYOR MUSUNUZ?

Ekleyen: Kategori: Genel Henüz Yorum Yapılmamış

IMG-20190222-WA0007

Çocuğunuzla iletişim kurarken hangi konularda sıklıkla problem yaşıyorsunuz? Bu problemlerin süreklilik göstermesinde sizin payınız nedir?

İyi diyalog kurduğunuz zamanları bir düşünün. Farklı olan neydi, nelerdi? Duygu durumunuz, planlarınızın yolunda gitmesi, karı-koca ilişkinizin iyi olması, işte terfi almanız, anne babanızla ilişkinizin güzelleşmesi; çocuğunuzu dinlemeniz, yargılamamanız, çocuğunuza emir vermemeniz, çocuğunuzun kararlarına sayı duymanız, kendi düşünce ve duygularınızı çocuğunuzu eleştirmeden paylaşmanız … gibi.

İkinizin kişilik özellikleri ve birbirinize verdiğiniz tepkiler dışındaki etkenler aktif rol alıyorsa çok tutarlı bir ilişki kuramayabilirsiniz. İş hayatınız, aile büyükleri ile olan ilişkileriniz, karıkoca ilişkiniz gibi nedenlerle çocuğunuza o gün öfke içeren davranışlar sergilemek yerine, o an için çok sabırlı olamadığınızı, biraz dinlenmek istediğinizi, tekrar konuşmak için ikiniz için de uygun zamanı beklediğinizi ifade edebilirsiniz.

Doğru zamanda yani duygularınızı ve bu duyguların asıl muhatabını fark edince, çocuğunuzu güzelce dinleyip “Başka ne yapabiliriz? Başka nasıl tepki versek daha iyi olurdu?” gibi sorularla rehberlik etmek, problem çözmek daha sağlıklı olacaktır. Aile içinde deneyimlediği bu sağlıklı ilişki kurma ve problem çözme becerisi arkadaş ilişkilerini de etkileyecektir.

Çocuğunuz konuşurken sadece sözünü kesmeden dilemek yeterli değildir. Çocuğunuz konuşurken “sıra bana gelsin de şunları anlatayım” diye düşünüyorsanız da etkili dinleyemezsiniz. Bazen sadece bizi çok iyi dinleyen insanlara ihtiyacımız vardır. Kabul edildiğini hisseden çocuk rahatlayacaktır ve anlatırken belki de hatalarını kendi kendine, savunmaya geçmeden fark edecektir.

 

Uzm. Psk. ve Aile Dan.

Pelin Ekemen

Evet, ne düşünüyorsunuz?