İnternet Bağımlılığı

Ekleyen: Kategori: Genel Henüz Yorum Yapılmamış

internet bağımlılığı

Bağımlılık denildiğinde aklımıza yalnızca uyuşturucu, alkol, sigara gibi kötü maddeleri sürekli kullanma ya da bırakamama, kontrolü kaybetme gelmemelidir. Bazı davranışları tekrarlamadığımızda da -bir şeyler yemek, kumar oynamak, bilgisayar oyunlarını oynamak gibi- huzursuz olduğumuzu görebiliriz. Özellikle teknoloji çağında olmamızla birlikte ve rahatlıkla her yere taşıdığımız cep telefonları ve çok küçük yaşlardan itibaren çocukların ellerinde olan tabletlerle internete kolaylıkla ulaşmamızla birlikte sıradanlaşan bu durumun ne kadar tehlikeli olduğunu fark etmeliyiz.

Beslenme problemi olan çocukların sırf daha fazla yemesi için videolar izlemesi, uyku öncesinde çizgi film açılması çocukların sağlıklı alışkanlıklar geliştirmesini engeller. Sakinleşmeyen çocukların bu hızlı, renkli, değişen görsel uyaranlarla dikkatinin dağıtılması çocuğun kendi duygusunu yaşamasına ve kendini kontrol etme becerisinin gelişmesine izin vermez. Yayınlar karşısında pasif konumda olan çocukların sosyal gelişimleri tehlikeye girer. Adıyla seslendiğiniz zaman tepki vermemeye başladıklarını bile görebilirsiniz. Ayrıca ebeveyn kontrolünde olmayan çocukların güvenilir olmayan kaynaklardan yaşına ve bilişsel, psikolojik gelişimine uygun olmayan bilgilere, görsellere rastlama olasılığı çok yüksektir. Beraberinde çocuklarda kaygı, korku, davranışsal problemler, uyku problemleri; çocukların kötüye kullanımı vb. ortaya çıkabilir.

Çocuklarınızın hangi sitelerde daha fazla vakit geçirdiğine lütfen dikkat edin. Eğitim, haber; oyun, sosyal medya, sohbet sitelerinden hangileri için interneti kullanıyorlar? Çocuklarınızla aranızda yakın bir ilişki olması, çocuklarınızın arkadaş seçerken hangi özelliklere dikkat ettiği, oyun oynayıp sohbet edebildiği arkadaşları olup olmadığı, herhangi bir zorbalıkla karşılaşıp karşılaşmadığı çok önemlidir. Sosyal ilişkilerde yaşanan doyumsuzluklar bireyi daha çok internet kullanmaya yönlendirebilir.

Kendinizde ya da çocuklarınızda bağımlılık olup olmadığını tespit etmek şu sorulara yanıt arayabilirsiniz: İnternet için harcanan vakit giderek artıyor mu? İnternet kullanımı azalınca ya da kesilince huzursuzluk, öfke gibi belirtiler ortaya çıkıyor mu? Planlanandan fazla internet kullanımı var mı? Zamanın büyük çoğunluğu internet kullanarak mı geçiyor? İnternet kullanımı iş, okul, aile, öz bakım gibi sorumlulukların yerine getirilmesine engel mi?

Çocuklarınızın bağımlılık geliştirmesini önlemek ya da var olan durumu iyileştirmeniz için tatmin edici aile içi ilişkilere, sosyal zenginliğe, aktivitelere, spora önem vermenizi ve internet kullanımı için önceden bir saat belirlemenizi öneririm. Teknolojiden sadece yararlandığımız günler diliyorum!

 

 

Uzm. Psikolog ve Aile Danışmanı

Pelin EKEMEN

Evet, ne düşünüyorsunuz?