İyi Bir Ebeveyn Olmanın Tarifi Var Mıdır?

Ekleyen: Kategori: Genel Henüz Yorum Yapılmamış

Ebeveynlik ne demek? İyi anne-baba nasıl olunur? “Çocuğum mutlu olsun yeter” demek doğru mudur? Okul yeterli midir yoksa başka kurslarla çocuğun çevresini zenginleştirmek gerekir mi? Ailenin tüm kaynakları çocuğa yatırılmalı mıdır?

Bilinçli anne-baba olmak, güvenli bağlanmayı sağlamak, gelecekte ihtiyacı olacak diye farklı diller öğretmeye çalışmak, satranç, bale gibi kurslardan yararlanmak… evet hepsi çok güzel. Sadece dengeyi kurabiliyor muyuz buna bakalım istiyorum. İdealler ve teoriler arasında boğulmuş bir aile bir süre sonra iflas edebilir, beklentiler karşılanmazsa hayal kırıklığını çok yoğun yaşayabilir.

Jennifer Senior TED 2014’teki “Ebeveynler İçin Mutluluk Çok Yüksek Bir Çıta” başlıklı konuşmasında erdemli, yaratıcı, ahlaklı, kendine saygısı olan bir çocuk yetiştirmenin önemine ve mutluluk ile özgüvenin çocuğun yaptığı iyilikler, elde ettiği başarılar ve anne babanın sevgisi gibi başka şeylerin yan ürünü olarak ortaya çıkacağına vurgu yapıyor.

Ne ebeveynliğinizi ne de çocuklarınızı başka kimselerle kıyaslamayın. Bir görüşmemde üniversite sınavına hazırlanan, babasından ders başarısı ve daha çok soru çözme konusunda her gün uyarılan ve kendini yetersiz hisseden danışanımın sözleri dikkat çekiciydi. “Sınıfımdaki arkadaşlarım çok hırslı ve zeki. Tüm yaz çok test çözmüşler. Ben onlar kadar zeki değilim.”  sözlerine karşılık kendisine cesaret verecek düşünceler ne olabilir diye sordum. Bana “Çok çalışırsam onlar kadar ya da onlardan daha başarılı olabilirim.” yanıtını verdi.  İkinci olumlu gibi gözüken cümlesi de buram buram kıyaslama kokuyordu. Hala başkaları merkezde oturuyordu. Baba çocuk ilişkisi sadece test çözme ve net sayısı üzerine kurulu olduğu gibi, danışanımın kendi hayalleri söz konusu bile değildi. Kendisini iyi hissettirecek şey arkadaşlarına yetişmek ya da onlardan daha başarılı olmaktı. Bazen de çok başarılı çocuklar duygusal olarak tatmin olmak adına hep başarılı olması gerektiğine inanabiliyor. Ebeveynlerinden koşullu sevgi ve ilgi görmüş çocuklar diğer ilişkilerinde de problemler yaşayabiliyor. Karşısındaki kişiyi kaybetmemek adına hep çabalamak zorunda olduğunu düşünebiliyor.

Anne baba olmayı hayal derken, hamilelik sürecindeyken ve doğum sonrasında yaşadıklarınızı bir düşünün. Ben anne/baba olunca şunları yapacağım dediğiniz ama yapmadığınız şeylere bir göz atın. Her ebeveyn, her çocuk biriciktir. Dolayısıyla her ilişkinin dinamiği de farklıdır. O nedenle çocukların yaşı kaç olursa olsun içten sarılma ve koşulsuz sevgiyle hayatın tadını çıkarın.

 

Uzm. Psikolog ve Aile Danışmanı

Pelin EKEMEN

 

Kaynak

Senior, J. (2014). For parents, happiness is a very high bar. https://www.ted.com/talks/jennifer_senior_for_parents_happiness_is_a_very_high_bar/transcript?language=tr#t-1075640 (2.10.2018 tarihinde erişildi).

Evet, ne düşünüyorsunuz?