Kabul Etmenin Verdiği Huzur

Ekleyen: Kategori: Genel Henüz Yorum Yapılmamış

 

huzur-1

Yaz aylarında deniz, kum, güneş ile rahatlamaya; kış için doping almaya çalışırken iç huzurumuz için kalıcı bir yatırım yapabiliyor muyuz?

Hayatımızda kontrol edemediğimiz o kadar çok şey var ki! Bunlarla mücadele ederken ne kadar çok güzelliği ya da çabamıza değecek işleri kaçırdığımızı fark edemiyoruz. Duyguları iyi kötü diye etiketleyip mutlu olmak adına bazılarını bastırabiliyoruz, yok saymaya çalıyoruz. İçimizde koca bir problem dağı yarattığımızı artık baş ağrıları, kol uyuşması, kalp rahatsızlıkları… gibi fiziksel şikayetler gelmeye başlayınca anlıyoruz.

Son zamanlarda aklınızdan çok sık geçen düşünceler neler, hangi duyguları çok yoğun hissediyorsunuz, bunları paylaşıyor musunuz? Vücudunuzu dinleyin. Kaslarınızı gevşetin. Size neyin iyi geldiğini keşfedin.

Hayatı, insanları, duyguları olduğu gibi kabul etmek ne zor bir beceri… Yapabildikten sonra ise alınan haz, huzur, rahatlık paha biçilemez. Hayatı kolaylaştırmak için iyi bir beceri… Eline Snel (2016, sf. 38) ne güzel anlatmış: “Denizi kontrol edemezsiniz. Dalgaları engelleyemezsiniz, ama sörf yapmayı öğrenebilirsiniz.”

İşte bu bilinç, “şimdi ve burada”ya odaklanabilme bizi ve model olduğumuz çocuklarımızı daha az öfkeli hale getirecek ve otomatik, düşünmeden hareket etmeden alıkoyacak.

Çocukluğumuzu neden özleriz, hiç düşündünüz mü? Çocukken anı yaşama konusunda çok ustayız çünkü.  Aslında kim bilir küçükken de ne çok üzüldüğümüz şey olmuştur. Çocuk bu geçer gider denir ya, aslında yanlıştır. Çocuklar da etkilenir tıpkı yetişkinler gibi ama geçmişe ya da geleceğe saplanıp kalmazlar.

Gerek model olarak gerekse yaptığımız uyarılarla, bazen de verdiğimiz gizli mesajlarımızla çocuklarımızın kaygı seviyesini arttırmayalım, duygularını yaşayabilsinler, bastırmak yerine problem çözmek için çaba harcasınlar. “-mış gibi” yapmanın yaşattığı yapay duygulardan uzak dursunlar.

 

Uzm. Psikolog ve Aile Danışmanı

Pelin EKEMEN

Kaynak:

Snel, E. (2016). Bir Kurbağa Gibi Sakin ve Dikkatli. İstanbul: Pegasus Yayıncılık.

Evet, ne düşünüyorsunuz?