Tepkiniz Asıl Kime, Hangi Duruma?

Ekleyen: Kategori: Genel Henüz Yorum Yapılmamış

“Ya reddedilirsem?” “Benimle dalga geçerlerse” gibi düşüncelerle aklımızdan geçenleri yapamadığımız, bazen birçok kişiye göre sıradan gelen şeylere kızdığımız, alındığımız, korktuğumuz şeyler olabiliyor. Görüşmelerde tıpkı anne babasına yaptığı gibi sınır konduğunda küsen asileşen danışanlarla karşılaşabiliyorum. Peki kendimizi ifade etmemizde, hissettiklerimizde, ilişkilerimizi yürütmemizde bu denli etkili olan gizli güç nedir?

Bazı anılarımız farkına varmadan, değiştirmeden sakladığımız inançlarımız, olumsuz otomatik düşüncelerimiz, yaşam kalitemizi yükseltmemize engel olan şeyler haline gelebilir. Hissettiklerinizi, düşündüklerinizi bir inceleyin. Kimlere karşı, ne zaman, hangi durumlarda benzer duyguları yaşadığınızı bir sorgulayın. Çocuklarınıza, partnerinize, patronunuza, arkadaşınıza, ebeveynlerinize verdiğiniz tepkileri bir düşünün. Benzerlikleri görebiliyor musunuz?

Shapiro (2017)’ya göre en son çocukluğumuzda duyduğumuz bir tekerlemenin başını duyduğumuzda seneler sonra tekerlemenin devamını nasıl getiriyorsak, kaygı, üzüntü gibi duygular ya fiziksel problemlerimiz de aynı zihin-beyin süreçleri ile ortaya çıkıyor. Shapiro saygı duymadığımız birisi karşısında incinmemizin, çok da önemi olmayan bir nedenle sevdiğimiz birisine bağırmamızın, yanlış davranışları olan bir insanın çekimine kapılmamızın nedenini geçmişte yaşadıklarımızı beynimizde muhafaza etme biçimimiz olduğunu söylüyor ve bunun değiştirilebileceğini ekliyor.

Görüşmelerimde bir kadının küçükken babasına verdiği tepkileri şimdi kocasına verdiğini, annesine karşı boyun eğici bir kadının çocuğuna karşı aşırı otoriter oluşunu gözlemleme, bir kez sahnede düştüğü için hiçbir sene sonu gösterisine katılmak istemeyen çocukları dinleme fırsatım oluyor.

Her zaman-hiçbir zaman demek yerine sadece o gün ya da bazı zamanlarda demek, herkes demek yerine bazı kişiler demek, her koşulda demek yerine bazı durumlarda demek her bireyi, her durumu kendi içinde değerlendirmemize yardım edecektir.

 

Uzm. Psk. ve Aile Dan.

Pelin EKEMEN

 

Kaynak

Shapiro, F. (2017). EMDR Terapisi Teknikleri İle Acı Anıları Silmek. İstanbul: Kuraldışı Yayıncılık.

Evet, ne düşünüyorsunuz?