Çocuklarda Diş Fırçalama ve Flor Kullanımı

Diş çürükleri, çocukluk çağının sık görülen ve önlenebilir bir kronik hastalığıdır. Diş çürüğü, asit üreten bakterinin diş minesini eritmesi sonucu ortaya çıkan enfeksiyöz bir durumdur, önlenemezse diş ve diş köküne dek ilerleyerek, ağrı, diş kaybı ve hatta abse veya selülit gibi yaygın tutulumlara neden olur.

12-19 yaş arası çocukların % 59’un da en az bir tane diş çürüğü saptanır. Çoğu çocuğun erken dönemde diş bakımı olmaması nedeniyle, daha erken yaşlarda da görülme sıklığı giderek artmaktadır.

İlk dişler çıkmaya başladığı andan itibaren asit üreten bakterilerce kolonize olur, bu bakteriler diyetle alınan karbonhidratı parçalayarak asit oluşturur, asit diş minesini etkiler ve zaman içerisinde diş minesi eriyerek çürük oluşur.

Düzenli diş bakımı, iyi bir ağız hijyeni, karbonhidrat tüketiminin sınırlanması ve dişlerin flore maruz bırakılması diş minesinin harabiyetini engelleyecektir.

Verilere göre 1 yaş ve altı bebeklerin % 89’u yılda en az bir kez çocuk hekimi tarafından görülmekte iken bu bebeklerin ancak % 1.5 i diş hekimi tarafından görülür. Dolayısıyla çocuk hekimleri, diş sağlığı konusunda bilinçlendirmeyi sağlamakta önemlidir.

cocuklarda-dis-sagligi

Flor, diş minesinin harabiyetini azaltıp, onarımını hızlandırarak ve bakteriyel asit oluşumunu engelleyerek diş çürüğünü önler.

Flor desteği; içme suyunun florlanması, flor içeren diş macunları, diyetle flor alımı ve flor verniği ile sağlanır.

İçme suyunda ideal flor konsantrasyonu 0.7 – 1.2 ppm arası olmalıdır. Çeşme suyunun florlandığı ve 0.3 ppm’in üstünde olduğu bölgelerde, çocuk şişe suyu içse bile çeşme suyu ile hazırlanan yemekler ve diş fırçalama nedeniyle flore maruz kaldığı için dışarıdan flor desteği önerilmez. Ancak çeşme ve içme suyu flor konsantrasyonu 0.3 ppm in altında ise 6. Aydan itibaren flor desteği gereklidir.

Flor içeren diş macunlarının kullanımı, ilk dişin çıkması ile başlamalı; 3 yaş ve altı çocuklarda pirinç, 3 yaş üstü bezelye büyüklüğünde önerilmeli, küçük çocuklarda, diş fırçalama sonrasında flor yutulmasını azaltmak amaçlı suyla ağız çalkalama yerine yalnızca macunu tükürme önerilmelidir.

cocuk-dis-fircalama

Florün ispatlanmış tek riski; diş ve kemik gelişimi sırasında uzun süreli ve yüksek oranda alınan flora bağlı florozistir. Florozis en sık 15-30. ay arasında olmakla birlikte, 8 yaş altı genetik yatkınlığı olan çocuklarda görülür. 8 yaş sonrasında diş minesinin mineralizasyonu tamamlandığı için görülmez.

Flor verniği, diş hekimi veya sağlık personelince yoğunlaştırılmış florü lokal olarak uygulamaktır, avantajı çok küçük çocuklarda uygulanışının kolay olması ve etkisinin uzun sürmesidir. İlk dişler çıktığı andan itibaren 3-6 ayda bir önerilir.

Dişlerin ilk çıkmaya başladığı aydan itibaren günde iki kez diş fırçalama, florlu su içme veya flor desteği, 6 ayda bir flor vernik uygulanımı diş sağlığı açısından koruyucudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir