Çocuklarımızı Güneşten Korumalı mıyız?

Evet; Bebek ve çocuklarımızı ısı ve ışık kaynağımız güneşten korumamız gerekiyor. Güneş ışınlarının içinde fazla maruz kalındığında birçok zararlı etkilerinin olduğu gösterilmiş ultraviyole dalgaları vardır. Aslında sıklıkla yaz aylarında aklımıza gelse de, bu ışınlar tüm bir yıl içinde etki etmektedir. Fakat ışınların daha dik ve doğrudan temas etmesi ile temas süresinin de gün içinde artmasıyla yaz aylarında güneş daha tehlikeli bir hal almaktadır. Ve hayat boyunca maruz kaldığımız güneşin zararlı ışınlarının %80’ine ilk 18 yaşta maruz kaldığımız gerçeğiyle, evet güneşten korunmalıyız!

Öncelikle saat 10-16 arası mümkünse güneşe çıkarmamak, gün içinde çıkıldığında ise mekanik koruyucu önlemleri olarak “geniş kenarlıklı şapkalar, ince açık renkli kıyafetler, gözlükler, çocuk arabalarının güneşliklerinin açılması gibi” almak ve 6 aydan büyük çocuklarda güneş kremi kullanmak gerekir.

“Etkinliği ve güvenilirliği ispatlanmış” güneş koruyucu kremlerle amaç sadece ciltte oluşacak kızarıklığı engellemek değildir; UVA ve UVB gibi maruziyetin arttığı zararlı ışınların derideki erken yaşlanma etkisini, ciltte oluşacak kanser öncü lezyonlarını ve birikici etkisiyle gelişebilecek cilt kanserini engellemektir.

Kullandığımız güneş koruyucu krem;

  • En az 30 faktör (SPF) olmalı
  • Mineral koruyucu filtreli olup, deriden emilen zararlı kimyasalları içermemeli
  • Yüzme ve terlemenin ardından ya da 2-4 saatte bir yeniden sürülmeli
  • Kreme ilaveten şapka ve koruyucu kıyafetler kullanılmalı
  • Özellikle küçük çocuk ve bebeklerde sprey formun kullanılmasının nefes yolu ile solunum yollarına kaçma ihtimali olduğundan, kullanılacaksa önce ebeveyn ellerine sıkılıp ardından çocuğa sürülmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir