Grip Aşısı Zamanı Geldi

Grip farklı birçok virüsün yaptığı hastalık olmakla birlikte, influenza virüs ailesi, bu virüslerin en sık ve önemli nedenlerindendir. Esas önemi ise aşı ile engellenebilir olmasıdır. Hastalık ani başlayan ateş, halsizlik, kas ağrısı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, burun akıntısı ve öksürük gibi bulgularla seyreder. Çocuklarda orta kulak iltihabı, bulantı ve kusma da sık görülür. Hastalığın kendisi veya daha sıklıkla üzerine gelişen bakteriyel zatürre, beyin dokusu ve zarının enfeksiyonu, kalp kası enfeksiyonu gibi komplikasyonlar görülebilir. Aşısı diğer aşılardan farklı olarak; kış sezonunda salgın yapması muhtemel virüs tiplerini içerdiğinden her yıl tekrarlanmaktadır.

Kimlere yapılmalı?

Dünyadaki birçok sağlık komitesinin ortak kararı, 6 aydan büyük tüm çocuklara aşının yapılması yönündedir. 6 ay ile 8 yaş arası tüm çocuklara aşı (daha önce hiç yapılmamışsa) iki doz olarak yapılmalı, diğer yaş gruplarına ise tek doz yapılmaktayken; geçen yıl domuz gribi salgını nedeni ile aşı olan 8 yaşından küçük çocuklara tek doz yeterli olacaktır.

Grip Aşısı Zamanı Geldi” için 1 yorum

  1. gizem Yanıtla

    kızım 6.ayına giriyor acaba grip aşısı yaptırmalımıyım kontorulunde hasan beye sormayı unuttum acaba öneriyormusunuz bebeklere grip aşısı iyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir