Uyku Eğitimi Güvenli Bağlanma İçin Bir Risk Mi?

          “Bebeğim geceleri saat başı kalkar. Hatta bazen yarım saatte bir uyanır.” “Emzirmezsem kesinlikle uyumaz. Öyle bir ağlar ki apartmanı ayağa kaldırır.” “Çocuğum 18 aylık. Geceleri hala 2-3 kez uyanır. Ayakta sallarken ben uyuyakalıyorum.” “Öğle uykuları çok kısa. Yarım saat uyursa seviniyoruz.” Bunlar görüşmelerimde en sık duyduğum cümleler.

           Uyku eğitimini çözüm olarak sunduğumda güvenli bağlanma ile ilgili yanlış bilgilerin ailelerin direnç göstermesine yol açtığını fark ettim. “Uyku eğitiminde çocuklar çok ağlıyorlarmış. Ben nasıl bırakırım onu? Ya ilişkimiz bozulursa!”

          Kendi kendine uykuya geçme becerisi gelişmemiş ve geceleri aralıksız uyuyamayan çocukların durumlarını bir de başka açıdan ele alalım. Parçalanmış uykuya sahip bir çocuk ertesi gün ne kadar huzurlu olabilir? Dikkati, yeni bir şey öğrenme becerisi ne kadar gelişebilir? Kendinizden pay biçin lütfen. Gece birkaç kez uyandığınızda mı aralıksız uyuduğunuzda mı sabah daha dinç oluyorsunuz? Çocuk doktoru Marc Weissbluth (2003) kaliteli bir uykunun biyolojik bir ihtiyaç olduğunu ve bunun beyin gücünü arttırdığını, uyku bölünmelerinin birtakım davranışsal, duygusal ve akademik problemlere yol açtığını vurguluyor. Uykusuzluk biriktikçe problemlerin arttığını, okul dönemindeki bazı çocuklara Özel Öğrenme Güçlüğü, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu gibi yanlış tanıların konulduğunu, uyarıcı ilaçlarla bu çocukların tedavi edildiğini belirtiyor.

          Sağlıklı bir çocuğun uyku eğitimi sırasında ağlamasının nedeni rutinin değişmesidir. Bu değişikliği ağlayarak protesto ediyor sadece. Gün içinde uyku, beslenme, temas gibi temel ihtiyaçlarını karşılar, bol bol oyun oynar ve evde huzurlu bir atmosfer sunarsanız uyku eğitimiyle ebeveyn-çocuk ilişkisinin zedelenmediğini çok net göreceksiniz. Bir de çocuğunuzla birlikte siz de sağlıklı bir şekilde uyuyacağınız için ertesi gün çocuğunuzla çok daha keyifli vakit geçireceksiniz. Duygusal ve fiziksel anlamda yorgun bir anne, baba ne kadar verimli olabilir? Price, Wake, Epi, Ukoumunne ve Hiscock (2012) yürüttükleri 5 yıllık takip çalışması sonucunda davranışsal uyku yöntemlerinin fiziksel ve ruhsal herhangi bir zararının olmadığını, bu yöntemlerin kısa ve orta vadeli uyku problemlerini ve annenin depresyonunu azalttığını belirtiyor.

         Önemli bir diğer nokta hangi uyku eğitimi yönteminin uygulanacağıdır. Her çocuğun mizacını, yaşına bağlı özellikleri, anne baba tutumlarını göz önde bulundurarak özel bir uyku planı hazırlanmalıdır. Yoksa başarısızlıkla sonuçlanan bir girişim olabilir.

        Tüm ailelere sağlıklı ve huzurlu bir uyku diliyorum!

                                                                                                             Uzm. Psikolog ve Aile Danışmanı

                                                                                                                                         Pelin Ekemen

Kaynak

Price, A. M. H., Epi, G. D., Ukoumunne, O. C., & Hiscock, H. (2012). Five-year follow-up of harms and benefits         of behavioral infant sleep intervention: randomized trial. Pediatrics, 130 (4), 643-651.

Weissbluth, M. (2003). Healthy Sleep Habits, Happy Child. New York: Ballantine Books.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir