Yaz Mevsimi İçin Öneriler

Yaz mevsimi hepimiz için hem eğlence hem de dinlenme zamanıdır. Çocuklarımız için de geçerli olan bu eğlence ve dinlenmeyi “GÜVENLİ” kılmak ise biz anne ve babaların görevidir. Aşağıda sizlere yardımcı olabilecek önerilerimizi sıraladık. Ayrıntılı bilgi için doktorunuza başvurabilirsiniz. İyi tatiller dileriz.

1- Güneş ve Eğlence

 • 6 aydan küçük bebeklerin güneş yanığından korumanın en önemli yolu öncelikle güneşe maruziyeti engelleme ve uygun kıyafet (açık renkli, diz ve dirsekleri kapatacak, pamuklu kumaştan, şapka vb.) seçimidir. Bu maruziyet engellenmediği durumda 4 ayın üzerindeki bebeklere 30 SPF üstü güneş koruyucu kremi, küçük alanlara (yüz, boyun arkası, el üstü gibi) sürülebilir.
 • 6 aydan büyük tüm çocuklarda da yine uygun kıyafet seçimine, saat 10:00 ve 16:00 arası direkt güneş ışığına çıkmamaya, UV filtreli güneş gözlüğü ve geniş siperlikli şapka kullanımına ilaveten 30 SPF üstü güneş koruyucu kremi uygulanmalıdır.
 • **30 SPF üstü güneş koruyucu kremi: Mineral filtreli ve hassas ciltler için olanlar tercih edilmeli, kimyasal filtreli olanlar tercih edilmemelidir. Güneşe maruziyet devam ettiği sürece her iki saatte bir veya duş yada yüzme sonrası tekrarlanmalıdır. Sprey formlu olanlar öncelikle kendi elimize sıkılıp ellerimizden bebek cildine sürülmelidir.

gunes

 • Sıcaklık ve nemin çok arttığı dönemlerde fazla fiziksel aktivite 15 dakikanın altında olacak şekilde sınırlandırılmalıdır. Sıvı alınımı desteklenmelidir. Uzayan aktivitelerde 20 dakikada bir su içilmesi sağlanmalıdır.
 • Sıcak çarpması yaz mevsiminde önemli bir sorundur ve susuzlukla birlikte ciddi sonuçlar doğurabilir. Gün içerisinde halsizliğin artması, bacak ve kas ağrı ve krampları ile başlayıp ardından baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı, kusma, ciltte kızarıklık ama kuruluğun gelişmesi, çarpıntı gibi bulguların ilave olması durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gereklidir.

2- Su ve Eğlence

I

 • Kaç yaşında olursa olsun, hiçbir çocuk, asla havuz-deniz-spa gibi yerlerde, bir anlığına bile olsa YALNIZ BIRAKILMAMALIDIR.!!
 • 6 aylıktan küçük çocukların havuz ve denize girmesindeki esaslar; baş kontrolünün sağlanmış olması, tüm bedeniyle gireceği suyun sıcaklığı 32◦C olması, karma aşılarının tamamlanmış olması, su yutulmasının engellenmesi ve hijyenik açıdan su temizliğine azami özen gösterilmesidir.
 • 6 aylıktan büyük çocukların ise su sıcaklığı 23-24 derece olması yeterlidir. Havuzdan çok denize girilmesi önerilmektedir.
 • Tüm çocuklar bir yetişkin nezaretinde yüzmelidirler. Kolluk, simit, yüzme tahtası gibi ekipmanlar can kurtarıcı değildirler.

3- Sinek-Böcek Isırıkları ve Önleme

bocekler-ve-cocuklar

 • Sivrisinekten keneye kadar birçok haşere yaz aylarında artış gösterir. Korunmak için öncelikle kıyafetlerin ısırıkları engelleyecek şekilde seçilmesi (çok parlak renkli ışıltılı, çiçek desenli olmaması), kokulu sabun, parfüm, saç spreyi gibi böcekleri çekebilecek ürünlerin kullanılmaması, haşerelerin yoğun olarak bulunabildiği sera, bahçe, durgun su, gölet kenarlarında bulunmamak sayılabilir. Ama engellenemeyen durumlarda 2 aydan büyük çocuklarda ellerine, gözlerine ve ağız çevresine yakın bölgelere sürmemek ve bitkisel olanlar öncelikle tercih edilmek üzere böcek sinek kovucu losyonlar kullanılabilir. Isırılma durumlarında alerji ve diğer olası sorunlar için doktorunuzla temasa geçmeniz gerekebilir.

4- Oyun Alanı ve Parklar

cocuklar-ve-park

 • Oyun alanların zeminin yumuşak malzemeden yapılmış olmasına, güneş altında kalmış oyuncakların fazlaca ısınmış olabileceğine, kırık-keskin kenarlı materyallerin tehlikeli olabileceğine dikkat etmek gerekir. Yine çocukların oyun alanlarında ip, sicim gibi maddeler ve trombolin tarzı oyuncaklar ciddi yaralanma ve kazalara sebep olabilir.

5- Tekerlekli Oyuncaklar

cocuklar-ve-bisiklet

 • Bisiklet, kay kay, scooter, roller gibi oyuncaklar 8 yaşından küçük çocuklarda ebeveyn nezaretinde, araç trafiğinin olmadığı yerlerde ve mutlaka KASK VE UYGUN KORUYUCU KIYAFET ile yapılmalıdır. Çocukların el-ayak koordinasyonlarının zayıf olduğu acil manevra ve fren yeteneklerinin kısıtlı olduğu unutulmamalıdır. Çocuk kendisi talep edene dek alıştırma tekerlekleri bisikletten çıkartılmamalıdır. Bisiklet çocuğun yaş ve boyuna uygun (seleye oturduğunda ayak tabanları yere basacak şekilde) seçilmelidir.

6- Besin Zehirlenmeleri:

Mother feeding baby

 • Mayonez, süt, yumurta, et, tavuk, deniz ürünleri gibi besinler ve bunları içeren gıda maddeleri açıkta ve sıcakta besin zehirlenmelerine yol açan bakteri ve toksinleri için çok uygun ortamlardır. Yüksek sıcaklıkta 1-2 saati geçen sürelerde beklemiş bu gıdalardan tüketmek besin zehirlenmesi yönünden risk yaratabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir